Гладният плъх е свирепо животно - освен себеподобни, понякога напада спящи хора и деца. Плъховете замърсяват предметите на бита и хранителните продукти със своите екскременти, урина, косми, кожни люспи, ектопаразити и др.
Те са резервоар на голям брой болестотворни микроорганизми, причиняващи повече от 40 вида инфекциозни и паразитни заболявания по хора и животни. Някои от болестите имат летален изход.
Плъховете гризат не само когато са гладни, а и за да пилят зъбите си. Гризат всякакви предмети - подове, мебели, подпорни греди, кабели, книги, скъпа апаратура. Причиняват къси съединения, спиране на производствените процеси, възникване на пожари.
„Вредители-БГ” – борба и защита от плъхове
Борбата с плъховете „Вредители-БГ” води с профилактични и изтребителни мероприятия.С профилактичните мерки се цели да се попречи на гризачите да проникнат в сградите и да се лишат от храна, вода и условия за изграждане на убежища. Това се постига чрез строително-технически, санитарно-хигиенни и отпъждащи средства.
За изтребване на плъховете се прилага три основни метода - механичен, биологичен и химичен.
- Механичният метод се базира на залагане на различни видове капани като убиващи, живоловни, пружинни, метални, с падаща плоскост, лепливи плоскости. Този метод се използва по-рядко поради по-слабата му ефективност и резултатност. Използва се при жилища или търговски обекти, където има постоянен риск за достъп до препаратите от деца и животни.
- Биологичен метод -
- Химичният метод е на база използване на химични вещества за борба с плъховете, наречени родентициди. Той е ефективен и икономически изгоден. Съвременните родентициди, каквито са антикоагулантите и които използваме, са бавно действащи. Те са токсични за плъховете дори и при еднократно приемане. Активните вещества на бавно действащите родентициди са с различна химическа структура, но с еднакъв механизъм на действие. Те влияят на механизма на кръвосъсирването на плъха. Наличието на няколко дневен период от поглъщането на отровата до смъртта, пречи на гризачите да свържат действието й с храната. Поради това, в тях не се появява „страх от примамките” и не се налага предварително да се поставят не отровни примамки. В повечето случаи отравянето е безболезнено.