Молците са от семейство Tineidae. Те са нисши нощни пеперуди и наброяват 14 вида, от които най-разпространен е дрешния молец. Освен него, в жилищата се срещат и молци по мебели, кожуси, килими, картини и др. Някои видове се хранят с брашно, зърно, бобови култури и други видове хранителни продукти, други с обработена кожа, а трети се хранят и с тъкани от синтетични материали. Почти всички молци се хранят с естествени влакна - вълна, коприна и др.
Развитието на молеца преминава през фазите яйце, ларва (гъсеница), какавида, имаго (пеперуда). Женската снася за 10 дни около 20 яйца, като ги прикрепя към тъканите със секрет. Ларвата стои в хранителното си тунелче, не пие вода и линее многократно. Вреда нанася само ларвата. Какавидата се отделя от мястото за хранене и строи същински пашкул, а след около месец от пашкула излита пеперудата, която живее не повече от 30 дни. През деня се крие на тъмно в гардероби, скринове, мокети и килими, а привечер излита от укритията си и търси места, в които да снесе яйцата си. Молците се привличат от места с изкуствена светлина.
„Вредители-БГ”- професионална защита и унищожаване на молциТова включва профилактични и изтребителни мерки, насочени срещу ларвите.
Профилактичните мерки за защита от молци са:- системно почистване и проветряване на помещенията;
- редовно почистване на мебели и тапицерии с прахосмукачка;
- излагане на зимните дрехи на слънце;
- използване на отпъждащи вещества - изсушени портокалови кори, тютюневи листа, лавандула и много други;