Паяците: раздел ARANEI – Тялото е разделено на главогръд и коремче. Двете части са съединени посредством тънко стълбче. На главогръда са разположени шест чифта придатъци. Първият чифт се намират пред устата. Наричат се „хелицери”. Вторият чифт се наричат „педипалпи” и играят роля на купулационен орган. Останалите четири чифта са ходилни крака. Особеност на паяците е наличието на паяжинни брадавици, в които се отварят паяжинните жлези. Отделя се лепливо вещество, което образува паяжина. Те са много разпространени и по принцип са полезни, защото унищожават голям брой вредни насекоми. Някои са вредни за човека и животните. Черният отровен паяк плете мрежата си по земята и тревата. Разпространен е в южна България. Отровен е женският. Отровата му е много силна и действа като стрихнина и е по-силна от тази на пепелянката.
Повечето ухапвания от паяците не са фатални – изразява се в появата на розово-червен обрив и сърбеж. Борбата и унищожаването на паяците е с репеленти и инсектициди и осигурява бърз и добър контрол. Паяците причиняват неудобства в помещенията, като нарушават функционирането на алармени системи и електрониката.
Преди да се пръска, хубаво е помещението да бъде изчистено от паяжини. Така се улеснява ефективността от обработките. Ако се обработват открити площи, не трябва да се отмива препаратът.